пʼятниця, 31 жовтня 2014 р.

2 листопада, неділя
Всесвітній День боротьби з пневмонією
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) і Всесвітня організація охорони здоров’я оголосили 2 листопада 2009 днем початку масштабної кампанії по боротьбі з дитячою пневмонією. ВООЗ і ЮНІСЕФ почали кампанію зі збору коштів, які підуть на лікування від цього захворювання дітей у десятках країн, що розвиваються, переважно в Азії та Африці.
Багато експертів в області медицини називають пневмонію «головним убивцею» дітей у віці до 5 років. Трагічна статистика говорить про те, що кожен рік від запалення легенів помирає понад двох мільйонів чоловік.
Які ж нині масштаби поширення туберкульозу в Україні?
- Епідемія туберкульозу в Україні була зареєстрована у 1995 році. Хвороба досить швидко поширилася. Щороку на туберкульоз захворюють майже 40 тис. українців, з них на "відкриту" форму – близько 30 відсотків, а помирає – понад 10 тис. людей. Вважаю, що цифри говорять самі за себе. Нині Україна по рівню смертності від туберкульозу займає перше місце в Європі.

    Від чого залежить таке стрімке виникнення і поширення хвороби?
- Туберкульоз – це соціальна хвороба, яка значною мірою залежить і від наших умов життя. Погана екологія, неповноцінне харчування, низький матеріальний рівень, неуважне ставлення до стану свого здоров’я, шкідливі звички – ось ті чинники, які досить сильно впливають на ймовірність ураження. Для того, щоб зменшити ризик захворіти на туберкульоз, необхідно повноцінно харчуватися, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, не захоплюватись вегетаріанством та різними дієтами.
     У медицині є випадки, коли в організмі людини є бактерії туберкульозу, але вона вважається цілком здоровою. Як це пояснити?
- Майже третина населення земної кулі інфікована туберкульозними бактеріями. Коли вони потрапляють до організму, в людини не завжди розвивається активний туберкульоз, тому що імунна система контролює інфекційний процес і не дозволяє збудникові розмножуватися. Людина інфікована, але цілком здорова. Нормальне функціонування імунної системи відбувається в умовах повноцінного, раціонального харчування та здорового способу життя. Зловживання алкоголем, вживання наркотиків, надмірне куріння тютюну, харчування з недостатньою кількістю білків та вітамінів, важкі фізичні та психічні навантаження, хронічний стрес призводять до ослаблення імунної системи. Якщо імунна система слабка або до організму потрапляє велика кількість збудника, розвивається захворювання, яке може мати клінічні прояви туберкульозу (або навіть) протікати безсимптомно. 
    Якими є перші симптоми туберкульозу?


-Це, насамперед кашель, який триває понад 2 тижні, підвищена температура тіла, утруднене дихання, біль у грудях, поганий апетит, постійна слабкість, безпричинна втрата ваги, підвищена пітливість (особливо вночі), кровохаркання. Варто зазначити, що на ранніх стадіях хвороби кашель може бути відсутній. 

     Також можуть проявлятися і локальні симптоми позалегеневого туберкульозу:

   припухлість лімфатичних вузлів, біль та припухлість суглобів, головний біль, ригідність задніх шийних м'язів, кров у сечі, сонливість.
Звичайно, всі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, але завжди треба думати про туберкульоз. 

   Що відноситься до профілактики захворювання? Як часто жителі повинні проходити флюорографічне обстеження?
- Найефективнішим методом профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація та ревакцинація вакциною БЦЖ. Первинна вакцинація здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя. Ревакцинації підлягають здорові діти з від'ємною реакцією Манту. Перша ревакцинація здійснюється в 7-річцому віці, друга - в 14 років.

     Щороку в Україні хворіє до 35% дітей, які не були прищеплені. Аналізуючи випадки туберкульозного менінгіту встановлено, що 82 % захворілих на цю недугу дітей були або не вакциновані, або вакцинація у них була не ефективною.
        Кожен житель (без наявності будь-яких скарг) повинен проходити флюорографію 1 раз на рік. При виявленні патологічних змін в легенях або внутрішньогрудиних лімфовузлах, людину направляються на консультацію до фтизіатра в протитуберкульозний заклад. У всіх пацієнтів з підозрою на туберкульоз (навіть за відсутності рентгенологічних змін) необхідно провести дослідження трьох зразків на наявність кислотостійких бактерій.
     Якими шляхами може передаватися ця інфекція?
- Найшвидше – повітряно-краплинним (через крапельки мокротиння із слини при кашлі, чханні, розмові). Вважається, що один хворий протягом року може інфікувати 10-15 здорових людей.


Повітряно-пиловим способом (на відкритому повітрі зараження через пил практично не можливе, бо бактерії туберкульозу швидко гинуть під дією сонячного світла). Зараження найчастіше відбувається у житлі туберкульозного хворого. 

Також можна заразитися через харчі та контактно-побутовим способом (особливо при значній неохайності хворого, коли його руки, одяг, білизна, рушники і т.п. забруднені мокротинням. Прямий контактний спосіб можливий і при поцілунках).

   Але якщо все ж таки людина відчула, що їй зле і почала помічати симптоми, які проявляються при туберкульозі, що потрібно зробити в першу чергу?
- Якомога швидше звернутися до лікаря. Не затягувати час і не займатися самолікуванням. Своєчасне виявлення захворювання має велике епідеміологічне значення, тому що після встановлення діагнозу хворому негайно призначають лікування. Поширення інфекції зводиться до мінімуму через 6-8 тижнів після початку лікування, а заразливість хворого знижується в десятки разів.
  Туберкульоз виліковується? Чи усі засоби спрямовані на те, щоб просто уповільнити його розвиток?
- Якщо своєчасно звернутися і провести ефективне лікування, то туберкульоз можна вилікувати.
Для цього потрібно дотримуватися режиму лікування та рекомендацій лікаря. Туберкульоз може бути не виліковним, якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично чи зловживати алкогольними напоями, наркотиками. При таких умовах бактерії туберкульозу інтенсивно розмножуються і в організмі виробляються спеціальні речовини, які протидіють протитуберкульозним препаратам. Внаслідок цього розвивається хіміорезистентний туберкульоз.

Часто люди бояться ставати на облік з таким діагнозом, бо розуміють, що від них не лише можуть відвернутися знайомі, колеги, але й реально втратити роботу. 
Наскільки хворі на туберкульоз є сьогодні соціально захищеними? Чи відшкодовує держава витрати на лікування, адже воно дуже дороге?
   - В Україні витрати на обстеження та лікування хворих на туберкульоз безкоштовне. 
На весь період лікування хворого на туберкульоз за ним зберігається місце роботи (відповідно до Закону України "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз" від 05.07.01 р. № 2586-111, ст. 20). Потрібно розуміти, що від своєчасної діагностики туберкульозу фтизіатрами та лікарями загально-лікувальної мережі багато в чому залежить здоров'я і благополуччя нашого суспільства.

              


Про білу ромашку, як символ боротьби з туберкульозом, та про профілактичні заходи розповідають члени клубу "Медичний".
Використані джерела:
http://bucha.com.ua/?  newsid=1151065637
http://www.dilovamova.com/index.  phppage=16&month=11#Calendar
  

Листопад 2014
1сб листопада
День вегана
1сб листопада
День народження Європейського союзу (Дата заснування ЄС)
1сб листопада
День чоловіків
2нд листопада
Всесвітній День боротьби з пневмонією
2нд листопада
День працівника соціальної сфери України
3пн листопада
День інженерних військ України
3пн листопада
День ракетних військ і артилерії України
4вт листопада
День залізничника України
***
6чт листопада
Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів
8сб листопада
Всесвітній день містобудування (урбанізму)
8сб листопада
Міжнародний день КВК
9нд листопада
День книги рекордів Гіннеса
9нд листопада
День української писемності та мови
***
10пн листопада
Всесвітній день молоді
10пн листопада
Всесвітній день науки
10пн листопада
Міжнародний день бухгалтерії
12ср листопада
День фахівця з безпеки
***
13чт листопада
Міжнародний день сліпих
14пт листопада
День боротьби проти діабету
14пт листопада
Міжнародний день логопеда
15сб листопада
Всесвітній день географічних інформаційних систем (Всесвітній день ГІС)
16нд листопада
Всесвітній день пам’яті жертв дорожніх аварій
16нд листопада
День морської піхоти
16нд листопада
День працівників радіо, телебачення та зв’язку України
***
16нд листопада
Міжнародний день терпимості (толерантності)
17пн листопада
Всесвітній день боротьби проти ХОЗЛ
17пн листопада
Міжнародний день студентів
18вт листопада
День народження Діда Мороза
***
19ср листопада
День працівників гідрометеорологічної служби України
19ср листопада
День працівника скляної промисловості
20чт листопада
Всесвітній день дитини
***
20чт листопада
Міжнародний день відмови від куріння
20чт листопада
Міжнародний день філософії
21пт листопада
Всесвітній день вітань
21пт листопада
Всесвітній день телебачення
22сб листопада
День Свободи в Україні
22сб листопада
День пам’яті жертв голодомору і політичних репресій в Україні
24пн листопада
День завоювання друзів
   ***
27чт листопада
День подяки
28пт листопада
Всесвітній день інформації
28пт листопада
День без покупок
28пт листопада
Початок Різдвяного посту
***
30нд листопада
День домашніх тварин
30нд листопада
Міжнародний день захисту інформації

Загальна кількість переглядів