пʼятниця, 7 червня 2013 р.

08.06  -   Всесвітній день океанів.
 
               Дане свято вперше було запропоноване 1992 року, коли відбувався саміт у Ріо-де-Жанейро. У цей важливий для людства день робітники різноманітних аквапарків, дельфінаріїв намагаються боротися за збереження органічного світу океанів, а також екологічну чистоту вод. 
 Адже Світовий океан займає 71% нашої планети. Безперечно, що кожна людина знає, яку важливу роль відіграють води Світового океану у нашому житті. 

 Океани покривають більшу частину поверхні Землі. На одну людину в середньому припадає більше 311 млн. т води. Моря й океани впливають на стан атмосфери, є джерелами їжі й корисних копалин. Вони – найпродуктивніші екологічні системи Землі, і забезпечують 80% загальносвітового лову риби. Океан з’явився колискою життя на планеті й у цьому змісті його екологічною першоосновою.

     Велика роль фітопланктону (мікроскопічних рослин, які мешкають на дні морів, океанів і прісних водойм) Світового океану в газовому балансі атмосфери. Це найважливіше джерело кисню.
Океан виконує важливу середовищноутворюючу функцію. Обмін тепла між Океаном й атмосферою в остаточному підсумку визначає клімат і погоду.
 Розглядаючи значення Світового океану, слід відзначити промислове природокористування – рибальство й морський промисел, щорічний доход від якого перевищує 55 млрд. доларів. 99% всієї їжі (за вагою) одержують із суши й лише 1% з Океану. Але 1/4 усього тваринного білка, що йде в їжу людства, припадає на частку Океану.
    Дуже важливим останнім часом є й сировинне значення Світового океану. На сьогодні з усіх видів мінеральної сировини, що перебувають у надрах Океану, найбільше значення мають нафта й газ. На їхні морські запаси припадає від 1/2 до 2/3 світових. Світовий океан є й колосальним джерелом енергії. Це енергія припливів й океанських течій, хвиль прибою й ін. 
Океан благає порятунку. Частина 1. Значення Світового океану
У Світовому океані розчинено: 1,4 • 1016 т натрію, 1,8 • 1015 т магнію, 5,6 x 1014 т кальцію, 5,3 • 1014 т калію, близько 20 мільярдів тонн урану, 15 т міді, 500 кг срібла і від 8 до 10 млн. т золота. Освоєно виробництво з морської води, наприклад, магнію, брому (99% світових запасів брому перебуває в цьому гігантському розчині). Підраховано, що у водах Світового океану розчинено стільки золота, що його припадає більше 1 кг на кожну людину Землі.
 На шельфі Туреччини, Китаю, Австралії, Арктики, США розвідані родовища вугілля. На Океан припадає 4% світового виробництва сірки. Загальні запаси фосфоритів на океанському шельфі становлять не менш 30 млрд. т. Тільки 10% цієї кількості вистачить для виробництва добрив на кілька років. 
     На поверхні дна Океану виявлені великі скупчення полімінеральних руд, у яких вміст окремих елементів на порядок перевищує запаси їх у родовищах суши.
     Океан та його узбережжя мають величезне рекреаційне значення. Мільйони людей відпочивають на океанічному узбережжі, подорожують океаном.
Океан благає порятунку. Частина 1. Значення Світового океануОкеан має й наукове значення. Саме в ньому відкриті явища планетарного масштабу, вивчення яких допоможе зрозуміти походження й розвиток Землі. Чим більш значима роль Океану в розвитку людства, чим більше значення має він для світового господарства, тим серйозніші проблеми пов’язані з екологічним станом світового Океану.
   Людство дістало ще одну можливість силами всіх людей зберегти природу в її кращому вигляді, поклопотатися про флору і фауну океану, що послужить перепоною до вимирання багатьох видів рослин і тварин.
Усім нам потрібно берегти води океанів так, як власне життя. Тільки тоді ми зможемо жити у гармонії із природою. 


Цікаві факти про океани: 

  *Інтенсивне вивчення океанів почалося в другій половині 20 століття. Основним методом дослідження океанських глибин був метод ехолокації, за допомогою якого були складені детальні карти глибин океану, були відкриті основні форми рельєфу океанічного дна.  
 *Найглибшою океанської западиною є Маріанська западина, яка знаходиться в Тихому океані поблизу Північних Маріанських островів. Її глибина складає 10924 метри, тобто, майже 11 кілометрів!    
   *Разом з річковими стоками та опадами в океан надходить приблизно 0,5 мільйонів кубічних кілометрів прісних вод. Цей обсяг відповідає шару води на поверхні океану товщиною близько 1,25 метра.   
 *Як відомо, назва Тихого океану дав португальський мореплавець і дослідник Ф. Магеллан (Ferdinand Magellan) післяекспедиції 1519-1522 років. Магеллан назвав океан «мирним морем», тому що за весь час подорожі не потрапив ні в шторм, ні в бурю. 

   *Найбільша глибина світового океану 11 034 метра. Якщо врахувати, що найвища вершина світу - гора Джомолунгма (Еверест) піднімається на 8882 метра над рівнем моря, то відстань між найвищою і найнижчою точками земної кори дорівнює 20 тисячам метрів.

  *За середніми підрахунками, світовий океан містить в розчиненому стані десятки мільйонів тонн золота, але вартість хімічних методів видобутку його значно перевищує вартість вилученого металу. *Найглибший – Тихий океан, його середня глибина 4 281 м. Услід йде Індійський океан з середньою глибиною 3 963 м. Потім Атлантичний океан з середньою глибиною 3 926 м. Для порівняння: Балтійське море має середню глибину всього 55 м!


Хочете знати більше? 
Будь ласка:

Загальна кількість переглядів