пʼятниця, 13 червня 2014 р.

14 червня, субота
Всесвітній день донора крові
У травні 2005 р., в ході Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, міністри охорони здоров’я світу одностайно прийняли заяву про прихильність і підтримку добровільного донорства крові. У резолюції WHA58.13 вони постановили щорічно проводити Всесвітній день донора крові 14 червня.
Цього року Всесвітній день донора крові знову проводиться у всьому світі і буде координуватися Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародним товариством з переливання крові та Міжнародною федерацією організацій донорів крові.
   Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку виникає потреба в переливанні крові за життєвими показниками. Хоча часто потреба в переливанні крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є. Тому кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок людських життів.
   Донором крові може стати кожен охочий віком від 18 до 60 років, з масою тіла не менше 50 кг. За один раз донор, зазвичай, може здати 450 мл. Осіб, котрі мають вагу менше, ніж 50 кг або ж мають зріст нижче 150 см у індивідуальному порядку до здачі крові може допустити лікар-трансфузіолог.
   Донорами не можуть бути особи — носії ВІЛ-інфекції, сифілісу, вірусних гепатитів, туберкульозу, хворі на гіпертонічну хворобу ІІ-ІІІ ступеню, ішемічну хворобу серця, атеросклероз. Детальну інформацію щодо переліку протипоказань до донорства крові надають у медичних закладах.
   Кров рекомендують здавати не частіше 5 разів на рік. Повністю склад крові відновлюється через 30-40 днів. Щоб відновлення відбулося швидше, радять пити багато рідини — соки, чай. Раціон донора повинен містити білок, від якого залежить рівень гемоглобіну в крові.
   Регулярне донорство сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, атеросклерозу, подагри та навіть ожиріння. Адже регулярна здача крові омолоджує організм та покращує роботу імунної системи, печінки, підшлункової залози та інших органів травлення. До того ж кров беруть лише у здорових людей, відтак, донорство — нагода перевірити власний стан здоров'я.
   Щоб стати донором, важливо вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, відмовитися від надмірного вживання алкоголю та від куріння.
   Перед здачею крові:
- напередодні необхідно повечеряти, але відмовитися від жирної їжі, молочних продуктів.
- можна вживати солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральну вода, овочі, фрукти (крім бананів).
- не вживати алкоголь за 48 годин до процедури.
- пити більше рідини.
- не вживати ліки, особливо, які містять анальгін, аспірин за 72 години до процедури.
- добре відпочити, виспатись.
- легко поснідати у день процедури.  
Після процедури:
- відпочити 10 хвилин.
- випити солодкий чай, з'їсти щось легке.
- у цей день краще уникати надмірних фізичних навантажень.
- алкоголь краще не вживати щонайменше протягом 8 годин.
- протягом наступних 2діб бажано регулярно та добре харчуватися та вживати багато рідини.
   Для заохочення здачі крові держава передбачає пільги донорам: з метою адаптації організму до крововтрати чинним Законом України передбачено звільнення донора від роботи в день кровоздачі і на наступний день після неї зі збереженням середньої місячної заробітної плати. Якщо, за домовленістю із роботодавцем, донор у день здачі крові виходить на роботу, вихідний переноситься на іншу дату. У випадку, коли доброволець здійснює процедуру під час відпустки, то відпустка продовжується на відповідну кількість днів. 
   Проте, сьогодні все більше громадських організацій та донорів виступають саме за безоплатне донорство. Фінансова винагорода може послужити стимулом приховати певні захворювання або факти з власної біографії, які можуть завадити здати кров. Безоплатне ж донорство виключає вигоду від процедури.
    А у березні 2013 року набрав чинності Наказ МОЗ України від 19.02.2013 № 134 "Про затвердження Порядку скринінгу донорської крові та її компонентів на гемотрансмісивні інфекції". Міністерство охорони здоров'я України вживає необхідних заходів з підвищення рівня інфекційної безпеки донорської крові та її компонентів.


"Твоя крапля крові -


 початок моря життя" - 

українців закликають 

стати донорами.Використані джерела:
http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20130611_3.html
http://www.dilovamova.com/index.php?page=10&holiday=138

Загальна кількість переглядів