середа, 15 січня 2014 р.

18 – 25 січня – великий зимовий облік птахів

Зимовий облік птахів часом називають Різдвяним. Традиція обліку птахів народилася в 1990 році, у США, коли редактор орнітологічного журналу Bird-Lore Френк Чепмен запропонував новий спосіб проведення Різдвяного полювання – з біноклем в руках замість зброї. За його закликом вперше 26 людей провели цей святковий день разом з пташками, спостерігаючи та вивчаючи їх, радіючи їх польоту та свободі. З цього часу «звичка» обліковувати птахів в Різдвяні дні широко поширилася і в інших країнах.
       Рік у рік зростає кількість людей в Україні, які цікавляться птахами і прагнуть їм допомогти. І це не може не тішити, адже природа, особливо у теперішній техногенний період, потребує нашої допомоги. Саме тому метою щорічної січневої акції “Великий зимовий облік птахів “Українського товариства охорони птахів (УТОП) є привернути увагу громадськості до проблем пернатих, що зимують в Україні.
Учні ЗОШ №4 під час обліку птахів       В акції може взяти участь кожен бажаючий. Варто лише в один із останніх днів 
січня провести спостереження у саду, місцевому парку, шкільному дворі чи вздовж вуличних насаджень і занотувати найбільшу кількість кожного побаченого виду протягом години спостережень. Здійснити це найкраще вранці, коли птахи найактивніші. Отримані дані потрібно внести до анкети спостереження та надіслати її на адресу Товариства.
    Показовим у цьому випадку є кількість людей, що візьмуть участь у Великому зимовому обліку птахів, адже це буде впливати на коректність обліку. Деякі учасники можуть побачити всього декілька птахів протягом години спостережень, а інші – навпаки багато. Таким чином їхні дані будуть збалансовані і дадуть чітку картину про птахів населених пунктів України.
      Варто нагадати, що не зайвим буде долучитися до підгодівлі зимуючих у нас видів пернатих, яким в сніжну і морозну зиму доводиться голодувати. У свою чергу навесні птахи неодмінно віддячаться приємним співом і винищенням шкідливих комах у наших садах і городах.
Всеукраїнська акція «Великий зимовий облік птахів» є наймасовішим заходом із вивчення птахів у всьому світі. 

^ Коли відбувається Великий зимовий облік птахів? Традиційно Великий зимовий облік птахів відбувається щорічно в останні вихідні січня.

^ Де спостерігати птахів під час Великого зимового обліку? У дворі будинку, в саду, на шкільному подвір’ї, у міськкому парку — в межах населеного пункту, адже мета цього обліку — порахувати чисельність птахів і з’ясувати які саме види залишилися зимувати поряд з нашими домівками. 

^ Як правильно рахувати птахів під час Великого зимового обліку? Проводьте облік протягом однієї години. Рахуйте види та кількість побачених птахів. Наприкінці годинного обліку зафіксуйте найбільшу кількість кожного виду птахів, яку ви одночасно спостерігали в будь-який час протягом цієї однієї години (не враховуйте птахів, що пролітають садом).

Важливо! Не підраховуйте всіх побачених птахів, оскільки деякі з них можуть повертатися до вашого саду кілька разів протягом години спостережень. Наприклад, синиця велика, яка 10 разів повертається до вашого саду протягом години, не означатиме, що в саду перебувало 10 синиць. 

^ У яку пору дня найкраще проводити Великий зимовий облік птахів? Птахи найактивніші вранці. Якщо вести облік в цю пору дня, є змога побачити й нарахувати більше видів птахів. 

^ Яких птахів ви зможете спостерігати під час Великого зимового обліку? Ворон сірих, галок, граків, горобців хатніх, дятлів, синиць блакитних і великих, сойок, сорок, снігурів, омелюхів тощо. Занотовуйте до анкети лише ті види, які вам вдалося визначити. 

     У ВЕЛИКОМУ ЗИМОВОМУ ОБЛІКУ можуть брати участь усі без винятку, оскільки тут не потрібно володіти особливими методами обліку птахів чи бути експертом в орнітології. Тут не мають значення ні вік, ні фахові навички, а лише бажання, адже Великий зимовий облік - це найкраща нагода, щоб розпочати спостерігати за птахами. 
      Приєднавшись до сотень і тисяч людей по всій Україні та рахуючи зимуючих пернатих у своєму саду або найближчому парку, ви сприяєте збереженню диких птахів, адже знаючи динаміку чисельності певного виду, ми зможемо вчасно вжити заходів для його збереження. 
      Проведіть годину на природі, спостерігаючи птахів неподалік своєї домівки та допоможіть нам з'ясувати, який вид очолює список зимуючих в Україні пернатих і хто найчастіше навідується за поживою до садів і парків узимку. 

Надсилайте свої спостереження на адресу Товариства або скористайтеся анкетою спостережень на сайті за адресою   www.birdlife.org.ua/wintcoun.htm

Анкета спостережень учасника Всеукраїнської акції

«Великий зимовий облік птахів»
Прізвище, ім’я, по батькові (керівника дитячих об’єднань або дитини) _______________________________________

Назва гуртка, дитячого об’єднання, класу, школи, району, області ___________________________________________

Індекс, поштова адреса, e-mail __________________________________________________________________________
Кількість учасників спостережень: дорослих ___________ дітей __________
Де проведено спостереження: у саду, парку, лісі, шкільному дворі, на околицях міста (села), біля річки (ставка), на сільськогосподарських угіддях ________________________________________________________________________ 
  №                             НАЗВА ПТАХА                                Кількість особин
_____________________________________________________________________________

Загальна кількість переглядів