вівторок, 25 березня 2014 р.

 24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом.
Всесвітній день боротьби з туберкульозом відзначається за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я в день, коли німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу.
   У 1993 році ВООЗ об’явила туберкульоз національним лихом, а день 24 березня Всесвітнім днем боротьби з ним. 
В Україні, згідно з Указом Презедента України № 290 від 22 березня 2002 року, також встановлений Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз, який відзначається щорічно теж у 24 березня.
   Захворіти на туберкульоз може кожен, незалежно від соціального статусу. Сьогодні, наприклад, на туберкульоз часто хворіють молоді люди працездатного віку. Зниження імунітету внаслідок стресу, довготривалої втоми, неправильного харчування, супутніх хвороб та інших факторів, а також значна поширеність туберкульозу серед населення призводить до того, що захворіти може і студент, і бізнесмен, будь-хто. Це важке захворювання, але важливо знати, що туберкульоз – виліковний. При вчасно призначеному, послідовному і безперервному лікуванні його можна подолати. 

Відповіді на запитання:
 1. Як можна заразитися туберкульозом? 
    Туберкульозна інфекція поширюється через повітря. Туберкульозні бактерії виділяються хворим, що має активну форму туберкульозу легенів. Під час кашлю, співу, розмови мікобактерії туберкульозу поширюються від хворої людини на відстані від 1  1,5м до 5 м. Більшість людей заражаються інфекцією від тих, з ким перебувають у близькому постійному контакті, з ким проводять більшу частину свого часу: у своїй родині, у гуртожитку, в офісі тощо. 
2. У дитини сильно збільшена проба Манту. Чи обов’язково це означає, що вона хвора на туберкульоз? 
Ні, не завжди. Позитивна проба Манту частіше свідчить про інфікування організму дитини, а не хворобу. Однак у випадку збільшення розміру папули при пробі Манту або позитивній реакції на уведення туберкуліну, потрібно обов'язково проконсультуватися з педіатром чи фтизіатром. 
3. Я спілкувалася з людиною, яка хвора на туберкульоз і вже місяць лікується. Чи можу я заразитися? Коли появляються перші симптоми захворювання?
 При контакті із хворим на туберкульоз можливі 3 результати: 
- людина не захворіє й не інфікується; 
- людина не захворіє, але інфікується (збудник потрапляє в організм, але імунітет «тримає оборону»);
- людина захворіє (тривалий, «тісний» масивний контакт, слабкий імунітет) внаслідок інфікування.

Перші симптоми можуть з'явитися не раніше ніж через місяць, а можуть і протягом 1–2 років з моменту інфікування. 
4. Чим відрізняється «відкрита» форма туберкульозу легенів від «закритої»? 
Вирази «відкрита» і «закрита» форми туберкульозу легенів використовуються у випадках, коли лікареві необхідно доступно розповісти про особливості цього захворювання в конкретної людини. «Відкрита» – це форма туберкульозу легенів, при якій хворий виділяє з харкотинням під час кашлю в навколишнє середовище мікобактерії туберкульозу. При цьому він є заразним (тобто бактеріовидільником) і небезпечним для людей, що знаходяться поруч із ним, адже може їх інфікувати. У випадку «закритої» форми хворий для оточуючих не є небезпечним, тому що в його харкотинні мікобактерій туберкульозу немає. 
5. Що означає термін "тубінфікований"? 
У більшості випадків система захисту організму людини контролює розмноження туберкульозних мікобактерій у випадку інфікування ними. Мікобактерії туберкульозу (туберкульозні палички) в організмі людини можуть зберігати життєздатність протягом багатьох років, залишаючись у неактивному стані. У такій формі вони не можуть завдати шкоди й не передаються іншим людям. Людина інфікована, але не хвора. 
 6.Що ж треба робити, щоб не захворіти?
1. Уникати прямих контактів з хворими на туберкульоз і бездомними людьми і тваринами.
    2. Не докурювати використані цигарки, а якщо вже є така необхідність, то слід докурювати їх через мундштук.
  3. Користуватися особистими предметами гігієни.
 4. 
Регулярно провітрювати і не допускати накопичення пилу в приміщенні. 
5. Докладати зусиль, щоб їжа була поживною, багатою на вітаміни, білки, жири і вуглеводи, мінеральні речовини, що підвищує імунітет.
6. Не купувати продукти на стихійних ринках, оскільки вони можуть бути заражені мікобактеріями туберкульозу.
7. 
Вести здоровий спосіб життя: регулярно відпочивати, виконувати фізичні вправи, не палити, не вживати алкоголю, наркотиків.  
                                                                                   8. Регулярно проходити рентгенівські профілактичні обстеження(підлягають особи у віці від 15 років).
                   
              «Зупинимо туберкульоз в Україні»

Використані джерела:

Загальна кількість переглядів