пʼятниця, 31 жовтня 2014 р.

2 листопада, неділя
Всесвітній День боротьби з пневмонією
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) і Всесвітня організація охорони здоров’я оголосили 2 листопада 2009 днем початку масштабної кампанії по боротьбі з дитячою пневмонією. ВООЗ і ЮНІСЕФ почали кампанію зі збору коштів, які підуть на лікування від цього захворювання дітей у десятках країн, що розвиваються, переважно в Азії та Африці.
Багато експертів в області медицини називають пневмонію «головним убивцею» дітей у віці до 5 років. Трагічна статистика говорить про те, що кожен рік від запалення легенів помирає понад двох мільйонів чоловік.
Які ж нині масштаби поширення туберкульозу в Україні?
- Епідемія туберкульозу в Україні була зареєстрована у 1995 році. Хвороба досить швидко поширилася. Щороку на туберкульоз захворюють майже 40 тис. українців, з них на "відкриту" форму – близько 30 відсотків, а помирає – понад 10 тис. людей. Вважаю, що цифри говорять самі за себе. Нині Україна по рівню смертності від туберкульозу займає перше місце в Європі.

    Від чого залежить таке стрімке виникнення і поширення хвороби?
- Туберкульоз – це соціальна хвороба, яка значною мірою залежить і від наших умов життя. Погана екологія, неповноцінне харчування, низький матеріальний рівень, неуважне ставлення до стану свого здоров’я, шкідливі звички – ось ті чинники, які досить сильно впливають на ймовірність ураження. Для того, щоб зменшити ризик захворіти на туберкульоз, необхідно повноцінно харчуватися, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, не захоплюватись вегетаріанством та різними дієтами.
     У медицині є випадки, коли в організмі людини є бактерії туберкульозу, але вона вважається цілком здоровою. Як це пояснити?
- Майже третина населення земної кулі інфікована туберкульозними бактеріями. Коли вони потрапляють до організму, в людини не завжди розвивається активний туберкульоз, тому що імунна система контролює інфекційний процес і не дозволяє збудникові розмножуватися. Людина інфікована, але цілком здорова. Нормальне функціонування імунної системи відбувається в умовах повноцінного, раціонального харчування та здорового способу життя. Зловживання алкоголем, вживання наркотиків, надмірне куріння тютюну, харчування з недостатньою кількістю білків та вітамінів, важкі фізичні та психічні навантаження, хронічний стрес призводять до ослаблення імунної системи. Якщо імунна система слабка або до організму потрапляє велика кількість збудника, розвивається захворювання, яке може мати клінічні прояви туберкульозу (або навіть) протікати безсимптомно. 
    Якими є перші симптоми туберкульозу?


-Це, насамперед кашель, який триває понад 2 тижні, підвищена температура тіла, утруднене дихання, біль у грудях, поганий апетит, постійна слабкість, безпричинна втрата ваги, підвищена пітливість (особливо вночі), кровохаркання. Варто зазначити, що на ранніх стадіях хвороби кашель може бути відсутній. 

     Також можуть проявлятися і локальні симптоми позалегеневого туберкульозу:

   припухлість лімфатичних вузлів, біль та припухлість суглобів, головний біль, ригідність задніх шийних м'язів, кров у сечі, сонливість.
Звичайно, всі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, але завжди треба думати про туберкульоз. 

   Що відноситься до профілактики захворювання? Як часто жителі повинні проходити флюорографічне обстеження?
- Найефективнішим методом профілактики туберкульозу у дітей є вакцинація та ревакцинація вакциною БЦЖ. Первинна вакцинація здійснюється в пологовому будинку здоровим доношеним новонародженим дітям на 3-5 день життя. Ревакцинації підлягають здорові діти з від'ємною реакцією Манту. Перша ревакцинація здійснюється в 7-річцому віці, друга - в 14 років.

     Щороку в Україні хворіє до 35% дітей, які не були прищеплені. Аналізуючи випадки туберкульозного менінгіту встановлено, що 82 % захворілих на цю недугу дітей були або не вакциновані, або вакцинація у них була не ефективною.
        Кожен житель (без наявності будь-яких скарг) повинен проходити флюорографію 1 раз на рік. При виявленні патологічних змін в легенях або внутрішньогрудиних лімфовузлах, людину направляються на консультацію до фтизіатра в протитуберкульозний заклад. У всіх пацієнтів з підозрою на туберкульоз (навіть за відсутності рентгенологічних змін) необхідно провести дослідження трьох зразків на наявність кислотостійких бактерій.
     Якими шляхами може передаватися ця інфекція?
- Найшвидше – повітряно-краплинним (через крапельки мокротиння із слини при кашлі, чханні, розмові). Вважається, що один хворий протягом року може інфікувати 10-15 здорових людей.


Повітряно-пиловим способом (на відкритому повітрі зараження через пил практично не можливе, бо бактерії туберкульозу швидко гинуть під дією сонячного світла). Зараження найчастіше відбувається у житлі туберкульозного хворого. 

Також можна заразитися через харчі та контактно-побутовим способом (особливо при значній неохайності хворого, коли його руки, одяг, білизна, рушники і т.п. забруднені мокротинням. Прямий контактний спосіб можливий і при поцілунках).

   Але якщо все ж таки людина відчула, що їй зле і почала помічати симптоми, які проявляються при туберкульозі, що потрібно зробити в першу чергу?
- Якомога швидше звернутися до лікаря. Не затягувати час і не займатися самолікуванням. Своєчасне виявлення захворювання має велике епідеміологічне значення, тому що після встановлення діагнозу хворому негайно призначають лікування. Поширення інфекції зводиться до мінімуму через 6-8 тижнів після початку лікування, а заразливість хворого знижується в десятки разів.
  Туберкульоз виліковується? Чи усі засоби спрямовані на те, щоб просто уповільнити його розвиток?
- Якщо своєчасно звернутися і провести ефективне лікування, то туберкульоз можна вилікувати.
Для цього потрібно дотримуватися режиму лікування та рекомендацій лікаря. Туберкульоз може бути не виліковним, якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично чи зловживати алкогольними напоями, наркотиками. При таких умовах бактерії туберкульозу інтенсивно розмножуються і в організмі виробляються спеціальні речовини, які протидіють протитуберкульозним препаратам. Внаслідок цього розвивається хіміорезистентний туберкульоз.

Часто люди бояться ставати на облік з таким діагнозом, бо розуміють, що від них не лише можуть відвернутися знайомі, колеги, але й реально втратити роботу. 
Наскільки хворі на туберкульоз є сьогодні соціально захищеними? Чи відшкодовує держава витрати на лікування, адже воно дуже дороге?
   - В Україні витрати на обстеження та лікування хворих на туберкульоз безкоштовне. 
На весь період лікування хворого на туберкульоз за ним зберігається місце роботи (відповідно до Закону України "Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз" від 05.07.01 р. № 2586-111, ст. 20). Потрібно розуміти, що від своєчасної діагностики туберкульозу фтизіатрами та лікарями загально-лікувальної мережі багато в чому залежить здоров'я і благополуччя нашого суспільства.

              


Про білу ромашку, як символ боротьби з туберкульозом, та про профілактичні заходи розповідають члени клубу "Медичний".
Використані джерела:
http://bucha.com.ua/?  newsid=1151065637
http://www.dilovamova.com/index.  phppage=16&month=11#Calendar

Немає коментарів:

Дописати коментар

Загальна кількість переглядів